Skip links

Jak założyć farmę fotowoltaiczną, żeby była wygodna w utrzymaniu? Poradnik dla przedsiębiorców

Żeby założyć wygodną w utrzymaniu farmę fotowoltaiczną, niezbędne jest uwzględnienie kilku kluczowych kwestii. Podstawą jest wybór odpowiedniej lokalizacji z ekspozycją na światło słoneczne, co umożliwia optymalne gromadzenie energii słonecznej. Ważny jest także projekt farmy fotowoltaicznej przewidujący wykorzystanie konkretnych technologii. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć, aby założyć farmę fotowoltaiczną i efektywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Jakie są kluczowe kroki do założenia wygodnej w utrzymaniu farmy fotowoltaicznej?

Kluczowymi krokami, jakie należy podjąć, aby farma fotowoltaiczna była wygodna w utrzymaniu, jest jej właściwe zaprojektowanie oraz wykonanie. Przyczynia się to do zdecydowanie efektywniejszej produkcji energii elektrycznej.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną krok po kroku i od czego zacząć?

  1. Wybór miejsca na lokalizację farmy fotowoltaicznej – niezbędna jest analiza lokalnej flory i sprawdzenie, czy teren pozwoli produkować energię elektryczną w zadowalającym stopniu. Warto także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ma to znaczenie, aby upewnić się, że w pobliżu nie powstaną budynki, które mogłyby zakłócić pracę farmy PV, a sam projekt spełni podstawowe wymagania prawne.
  2. Stworzenie projektu farmy – warto zaplanować liczbę paneli fotowoltaicznych, ich rodzaj, a także układ i podłączenie do sieci energetycznej. Inaczej wygląda farma solarna stworzona na własne potrzeby, a inaczej inwestycja, której zadaniem jest zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstwa.
  3. Zdobycie niezbędnych pozwoleń – należy otrzymać decyzję środowiskową, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy działki (jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), zgody na przyłącze od operatora sieci dystrybucyjnej oraz pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Po skompletowaniu tych dokumentów można starać się o koncesję w Urzędzie Regulacji Energetyki.
  4. Budowa farmy fotowoltaicznej – prace warto zlecić specjalistycznej firmie z doświadczeniem na rynku energetycznym. Dzięki temu realizacja inwestycji będzie bezproblemowa.

Jeżeli planujesz budowę farmy fotowoltaicznej – koniecznie sprawdź, jaka lokalizacja będzie najkorzystniejsza i na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca inwestycji.

Jaką lokalizację wybrać pod założenie farmy fotowoltaicznej?

Wybór lokalizacji pod założenie farmy fotowoltaicznej to jedna z najważniejszych kwestii. Warto upewnić się, że miejsce, w którym stanie inwestycja, spełnia wszelkie wymogi. Najważniejsze z nich to:

  • bardzo dobra ekspozycja na światło słoneczne – najlepiej, jeżeli panele fotowoltaiczne można skierować w stronę południową,
  • atrakcyjne ukształtowanie terenu – brak naturalnych lub sztucznych przeszkód (drzewa, wysokie budynki), które będą zmniejszać opłacalność farmy fotowoltaicznej,
  • dostępność sieci energetycznej – jest to podstawa, aby farma fotowoltaiczna mogła zostać do niej podłączona,
  • klasyfikacja gruntu – pod farmy fotowoltaiczne najlepsze są nieużytki rolne, grunty należące do klas V i VI (są one zwolnione z opłat, które wynikają z wyłączenia ich z wykorzystania rolnego).

Wiedząc, gdzie najlepiej założyć farmę fotowoltaiczną, można przejść do ustalenia, jakie technologie będzie wykorzystywała inwestycja.

Technologia a wygoda w użytkowaniu farmy fotowoltaicznej

Wykorzystanie nowoczesnych technologii podczas budowy farmy fotowoltaicznej wpływa na wygodę jej użytkowania. Decydując się na tego typu inwestycję należy zadbać o:

  • zastosowanie systemów kontrolujących farmę fotowoltaiczną i jej pracę,
  • dodatkowe wyposażenie np. stacje meteorologiczne pomagające ustalić, jak wydajna jest farma fotowoltaiczna,
  • rozwiązania ułatwiające konserwację i regularne mycie farm fotowoltaicznych – dzięki nim czynności te przebiegają sprawniej.

W przypadku farm fotowoltaicznych poza myciem paneli ważne jest utrzymanie porządku terenu, na którym te się znajdują. Podstawą jest koszenie farm fotowoltaicznych, z którego warto skorzystać, aby przyspieszyć procesy automatyzacji i zapewnić wygodę użytkowania. Żeby było ono jednak możliwe kluczowym aspektem jest prawidłowe rozmieszczenie paneli, z których korzysta elektrownia słoneczna. Na tę kwestię także warto zwrócić na etapie realizacji inwestycji.