Skip links

Budowa farmy fotowoltaicznej – na co zwrócić uwagę, żeby była łatwa w utrzymaniu?

Żeby wybudować łatwą w utrzymaniu farmę fotowoltaiczną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podstawą w przypadku większości farm fotowoltaicznych jest to, aby rozsądnie zaplanować, jak zostaną rozmieszczone panele fotowoltaiczne. Nie bez znaczenia są materiały konstrukcyjne i technologie wpływające na łatwość utrzymania takiej instalacji. Niezbędne jest także uwzględnienie metod konserwacji farm fotowoltaicznych zapewniających długotrwałą wygodę. Zaplanuj budowę farmy fotowoltaicznej krok po kroku z myślą o łatwości jej utrzymania!

Planowanie układu paneli słonecznych na farmie fotowoltaicznej

Prawidłowe zaplanowanie układu paneli słonecznych to podstawa w przypadku każdej farmy fotowoltaicznej. Wpływa ono zarówno na efektywność pozyskiwania energii słonecznej, jak i wygodę utrzymania całej inwestycji. Czynniki, na które warto zwrócić uwagę w tym kontekście, to:

  • bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne – pozwala ona na efektywną produkcję energii elektrycznej i wpływa na opłacalność farmy fotowoltaicznej,
  • unikanie miejsc, w których może występować cień – może to obniżać wydajność instalacji,
  • ustalenie kąta nachylenia – wpływa on nie tylko na pozyskiwanie energii słonecznej, ale także łatwiejszą konserwację paneli,
  • optymalne rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych – zapewnia ono przestrzeń, która pozwala na mycie paneli oraz koszenie terenu między nimi,
  • eliminacja ewentualnych zagrożeń w otoczeniu – odpowiednia odległość np. od drzew wpływa nie tylko na pozyskanie energii słonecznej, ale także zdecydowanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia paneli.

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć farmę fotowoltaiczną, to poza układem paneli słonecznych, powinieneś także uwzględnić materiały konstrukcyjne, które zostaną wykorzystane w inwestycji.

Czy materiały konstrukcyjne wpływają na łatwość utrzymania farmy fotowoltaicznej?

Materiały konstrukcyjne mogą mieć istotny wpływ na łatwość utrzymania farmy fotowoltaicznej. Wybierając najlepsze z rozwiązań dostępnych na rynku można mieć pewność, że elementy, z których składa się farma fotowoltaiczna, będzie można wykorzystywać latami, nie obawiając się awarii. Dodatkowo mogą one wpływać na łatwość konserwacji. Powierzchnie paneli fotowoltaicznych będą łatwe do czyszczenia, co może przełożyć się na wydajność elektrowni.

Sama opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy także od rozwiązań w zakresie technologii montażu modułów fotowoltaicznych, które warto poznać, planując taką inwestycję.

Technologie montażowe a łatwość w utrzymaniu farmy fotowoltaicznej

Uwzględnienie technologii montażowych podczas budowy farmy fotowoltaicznej wpływa na łatwość utrzymania instalacji. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma żadnych przeszkód, to projekt farmy przewiduje zwykle montaż modułów fotowoltaicznych na gruncie. To najlepsze rozwiązanie pozwalające generować energię elektryczną. W tym przypadku wykorzystuje się różne systemy montażowe:

  • bez balastu,
  • z balastem,
  • samonośne.

Systemy montażowe bez balastu umożliwiają mocowanie modułów pozyskujących energię słoneczną bezpośrednio do podłoża. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku farmy fotowoltaicznej. Technologie z balastem wykorzystują dodatkowe elementy, które sprawiają, że konstrukcja jest stabilna (mogą to być wsporniki metalowe lub betonowe). Podobnie wygląda montaż samonośny. W tym przypadku panele mocuje się jednak najpierw na specjalnych konstrukcjach, a dopiero później umieszcza się je na wybranym obszarze. Dodatkową opcją wykorzystującą innowacje technologiczne jest natomiast możliwość zamocowania modułów farmy fotowoltaicznej na ruchomych konstrukcjach określanych trackerami. Jest to jedno z najefektywniejszych rozwiązań w produkcji energii elektrycznej. Dlaczego? Ponieważ moduły ustawiają się tak, aby pozyskać jak najwięcej energii słonecznej w określonych warunkach pogodowych.

W kontekście bezpieczeństwa, a także prac takich jak mycie czy koszenie farm fotowoltaicznych, najkorzystniejsze są samonośne systemy montażu modułów fotowoltaicznych. Są one także kluczowe w przypadku innych metod konserwacji i ich wygody.

Metody konserwacji a długotrwała wygoda w użytkowaniu farmy fotowoltaicznej

Wstępne określenie metod konserwacji wpływa na długotrwałą wygodę użytkowania farmy fotowoltaicznej. Już na etapie budowy można zaplanować:

  • zastosowanie materiałów konstrukcyjnych wpływających na trwałość instalacji i łatwe czyszczenie,
  • wykorzystanie systemów kontrolujących prawidłowe działanie modułów i monitorujących ich wydajność,
  • zaplanowanie przeglądów technicznych i czynności konserwacyjnych.

Podstawą, jeżeli chodzi o konserwację paneli, jest również regularne mycie farm fotowoltaicznych, z którego powinien korzystać każdy właściciel takiej instalacji (bez względu na system montażowy). Wpływa to na efektywność, jeżeli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej i opłacalność, jaką zapewniają odnawialne źródła energii elektrycznej.