Farma fotowoltaiczna — czym jest i jak dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie? Rzeczy, które warto wiedzieć jako inwestor
Farma fotowoltaiczna to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach. Na jej budowę decyduje się coraz więcej inwestorów ze względu na realne korzyści. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o farmę fotowoltaiczną, aby pracowała wydajnie i sprawnie. Przekonaj się, co trzeba uwzględnić na etapie projektowania takiej instalacji.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna jest zespołem połączonych ze sobą urządzeń (paneli i inwerterów), które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Następnie jest ona przekazywana do sieci. Farmy słoneczne zajmują wydzielony obszar, najczęściej o dużej powierzchni, na której umieszczone są setki lub tysiące paneli fotowoltaicznych. Minimalna moc instalacji, aby można było ją zakwalifikować jako farmę, wynosi 0,5 MWp.
Jak działa farma fotowoltaiczna? Tajniki produkcji energii elektrycznej
Zasada działania farmy fotowoltaicznej jest taka sama, jak w przypadku instalacji solarnej umieszczanej np. na dachu budynku. Z tą różnicą, że zajmuje ona dużo większą powierzchnię. Największe mogą mieć nawet kilka hektarów. Na specjalnych konstrukcjach umieszcza się panele, które są ze sobą połączone szeregowo i równolegle. W każdym module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wykonane z półprzewodników. To właśnie wewnątrz nich zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Ruch elektronów wytwarza napięcie elektryczne. Farma fotowoltaiczna produkuje prąd stały, który jest następnie zamieniany na przemienny w falowniku. W takiej postaci trafia do sieci energetycznej.
Farmy fotowoltaiczne a koszty ich utrzymania — co trzeba w nie wliczyć?
Decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej, trzeba uwzględnić nie tylko koszty jej postawienia, ale także utrzymania. Są one związane przede wszystkim z:
regularnymi przeglądami instalacji — są one niezbędne nie tylko, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie, ale także ze względu na zachowanie gwarancji producenta paneli fotowoltaicznych i pozostałych komponentów,
pogwarancyjnym serwisem — obejmuje on wszystkie naprawy, które będą wymagane już po zakończeniu gwarancji producenta,
ubezpieczeniem farmy fotowoltaicznej — jest ono konieczne, jeśli chcesz uchronić się przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń losowych,
myciem paneli — regularne czyszczenie ich powierzchni pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia mogące negatywnie wpływać na ich pracę,
odśnieżaniem instalacji — zalegający śnieg również negatywnie wpływa na wydajność i efektywność instalacji,
koszeniem terenów zielonych — wpływa na poprawę wydajności, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym oraz zapewnia łatwiejszy dostęp do paneli.
Określenie dokładnych kosztów utrzymania farmy fotowoltaicznej jest trudne, gdyż zależy ono od indywidualnych parametrów instalacji, takich jak np. wielkość czy liczba paneli solarnych.
Jak zapewnić swojej farmie fotowoltaicznej prawidłowe funkcjonowanie? Kluczowe aspekty utrzymania farmy FV
Farmy fotowoltaiczne wymagają systematycznego serwisowania, które ma na celu przede wszystkim wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu instalacji. Dzięki temu można je szybko usunąć i zapobiec dalszym problemom. Niezwykle ważne jest także regularne mycie paneli fotowoltaicznych oraz ich odśnieżanie w sezonie zimowym. Nie każdy właściciel farm fotowoltaicznych jest świadomy także tego, jak ważną rolę odgrywa koszenie terenów zielonych wokół instalacji.
Czystość paneli fotowoltaicznych na farmie — jak wpływa na jej funkcjonowanie?
Mycie paneli fotowoltaicznych musi odbywać się z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Warto więc powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom, którzy zadbają o to, aby farmy były czyste i zadbane. Nasza firma dysponuje nowoczesnymi maszynami, które pozwalają skutecznie wyczyścić farmy fotowoltaiczne. Wszystkie prace są przeprowadzane rzetelnie, a jednocześnie bezpiecznie. Specjaliści Agro-Rydz są w stanie umyć nawet farmy o wydajności 5 MW w ciągu jednego dnia.
Dlaczego mycie paneli jest tak ważne? Przede wszystkim brud może negatywnie wpływać na wydajność wytwarzania energii elektrycznej, a więc zmniejszyć efektywność całej instalacji. Czyste panele to także szybszy zwrot inwestycji dzięki generowaniu większej ilości prądu. Trzeba pamiętać także o tym, że instalacja pozbawiona zanieczyszczeń pozwala na lepszą diagnostykę i wykrycie ewentualnych uszkodzeń czy awarii.
Dbanie o tereny zielone wokół konstrukcji fotowoltaicznych i ich wykaszanie — co to daje?
Regularne koszenie terenów wokół farm fotowoltaicznych wpływa na poprawę efektywności całej instalacji. Zapobiega także uszkodzeniom mechanicznym i gwarantuje łatwiejszy dostęp do paneli i pozostałych komponentów. Koszenie i usuwanie chwastów wpływa także na poprawę estetyki otoczenia, a to z kolei przekłada się na budowanie wizerunku profesjonalnego inwestora. Podobnie jak w przypadku mycia, tak samo koszenie farm fotowoltaicznych musi być wykonywane przez doświadczonych specjalistów dysponujących nowoczesnym sprzętem.
Inne aspekty utrzymania farmy FV
Farmy fotowoltaiczne powinny także być nieustannie monitorowane w celu oceny ich pracy oraz efektywności. Kontrola pozwala również na wykrycie usterek i nawet najdrobniejszych nieprawidłowości takich instalacji. Mimo że awarie farmy fotowoltaicznej zdarzają się dość rzadko, to warto podejmować działania mające na celu zapobieganie wszelkim usterkom.
Na co zwrócić uwagę w projekcie farmy, żeby nie mieć problemów z pracami utrzymaniowymi? Podpowiadamy!
Budowa farmy fotowoltaicznej powinna zacząć się od wyboru miejsca, w którym zostaną zamontowane konstrukcje wraz z panelami i pozostałymi komponentami instalacji. Musisz sprawdzić, czy będzie ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku instalacji o mocy powyżej 500 kW sprzedaż energii elektrycznej wymaga uzyskania pozwolenia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Wybór odpowiedniej działki ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania farmy. Przede wszystkim musi mieć optymalną powierzchnię. Warto także zwrócić uwagę na to, czy nie znajduje się zbyt blisko zabudowań mieszkalnych. Nie ma co prawda przepisów prawa, które określałyby minimalną odległość od nich, to jednak warto pomyśleć o tym, aby instalacja znajdowała się dostatecznie daleko. Farmy wykorzystujące odnawialne źródła energii mogą powstać jedynie na gruntach klasy IV lub niższej.
Budowa farmy fotowoltaicznej musi być poprzedzona przygotowaniem terenu. Nie powinny znajdować się na nim krzewy czy drzewa mogące utrudniać dostęp do promieni słonecznych, a więc produkcję energii elektrycznej. Warto także usunąć wszelkie pnące chwasty, które mogą wrastać w panele i pozostałe elementy instalacji. Jest to niekorzystne zjawisko zmniejszające efektywność pracy całej farmy.
Oprócz kwestii formalnych niezwykle istotne są także kwestie techniczne. Podczas budowy farmy fotowoltaicznej powinieneś zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie paneli na działce. Muszą one być ustawione w taki sposób, aby przejechanie wokół nich sprzętem do koszenia czy mycia nie stanowiło problemu. Ogrodzenie Twojej farmy fotowoltaicznej nie powinno znajdować się zbyt blisko konstrukcji, gdyż to także utrudni dotarcie do paneli.
Rzeczy, które powinieneś wiedzieć, inwestując w farmę fotowoltaiczną — podsumowanie
Inwestycja w panele fotowoltaiczne i farmę to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Przede wszystkim wytwarzany prąd może być wykorzystany na potrzeby przedsiębiorstwa, co pozwala uniezależnić się od zmian cen energii elektrycznej. Z kolei nadwyżki można sprzedać do komercyjnej sieci elektroenergetycznej, co jest sposobem na zysk. Jeśli zdecydujesz się założyć farmę fotowoltaiczną, musisz przede wszystkim dobrze wybrać grunt pod instalację oraz zadbać o jego przygotowanie. Pamiętaj także o tym, że niezbędna jest właściwa pielęgnacja paneli i pozostałych komponentów, aby pracowały wydajnie i bez zakłóceń.