Skip links

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno być wykonane, żeby nie przeszkadzało w jej utrzymaniu?

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej, żeby nie przeszkadzało w jej utrzymaniu, powinno być wykonane zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Sprawdź, jakie ma ono znaczenie dla zabezpieczenia farmy słonecznej przed potencjalnymi intruzami np. dzikimi zwierzętami lub wandalami. Dowiedz się, jak powinno wyglądać i jakiego rodzaju ogrodzenia sprawdzają się w tym przypadku najlepiej.

Dlaczego ogrodzenie farmy słonecznej jest niezbędne?

Zainwestowanie w dobrej jakości ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jest niezbędne z wielu powodów. Przede wszystkim:

  • chroni ono przed aktami wandalizmu – zmniejsza ewentualne straty finansowe i eliminuje ryzyko przerwy w działaniu farm fotowoltaicznych,
  • zapobiega kradzieżom – stanowi barierę przed wstępem osób nieuprawnionych,
  • zapewnia zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami, które mogłyby wtargnąć na teren farmy słonecznej i uszkodzić kosztowne elementy instalacji lub infrastruktury,
  • eliminuje możliwość przedostawania się na teren farmy fotowoltaicznej różnego rodzaju śmieci czy zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymać porządek.

Niezależnie od tego, na jakie ogrodzenie padnie wybór, ważne jest, aby nie utrudniało ono funkcjonowania farmy fotowoltaicznej. Warto także zauważyć, że typ czy sama wysokość ogrodzenia mogą wpływać na koszt jego wykonania i montażu.

Ile kosztuje założenie ogrodzenia farmy fotowoltaicznej?

Koszt założenia ogrodzenia farmy fotowoltaicznej to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena ustalana jest zazwyczaj indywidualnie i zależy od wielu czynników takich jak jego rodzaj, wysokość czy materiał wykonania. Nie bez znaczenia są także dodatkowe zabezpieczenia czy sama wielkość, jaką ma farma fotowoltaiczna. Im większy obszar do ogrodzenia, tym większe koszty. Od tego, jak będzie wyglądać ogrodzenie zależy natomiast bezpieczeństwo całej inwestycji.

Jak powinno wyglądać ogrodzenie farmy fotowoltaicznej?

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jest bardzo ważnym elementem realizacji przedsięwzięcia, należy więc dobrze przemyśleć jego wybór. Powinno ono być przede wszystkim wytrzymałe oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Warto także montować je na solidnym fundamencie. Dobrym wyborem jest zastosowanie np. podmurówki prefabrykowanej. Dzięki temu sforsowanie płotu przez ewentualnych intruzów nie będzie możliwe.

Kluczowymi czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę w procesie budowy ogrodzenia farmy fotowoltaicznej, są przede wszystkim:

  • przemyślana konstrukcja uwzględniająca rozmieszczenie bram wjazdowych ułatwiających dostęp do strategicznych elementów infrastruktury czy dróg wewnętrznych,
  • odpowiednia wysokość chroniąca farmę fotowoltaiczną przed zagrożeniami i ewentualnymi zanieczyszczeniami.

Co więcej, ogrodzenie farmy słonecznej powinno być zaprojektowane tak, aby nie zakłócało efektywności pracy modułów fotowoltaicznych. Pod tym względem odpowiedni może być drut kolczasty lub zastosowanie siatki ogrodzeniowej. Niemniej ogrodzenie panelowe stanowi zdecydowanie lepszą barierę. Podstawą jest także, aby ogrodzenie pozwalało na bezproblemowe utrzymanie porządku na terenie elektrowni słonecznej: koszenie farm fotowoltaicznych czy inne prace jak np. mycie farm fotowoltaicznych. Przekonaj się, które rozwiązanie z rynku ogrodzeń będzie najlepsze, jeżeli chodzi o farmy fotowoltaiczne.

Jakie ogrodzenie farmy fotowoltaicznej wybrać?

Wybór rodzaju ogrodzenia farmy fotowoltaicznej powinien być przemyślany. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz sprawnego funkcjonowania całej inwestycji. Największą popularnością cieszy się panelowe ogrodzenie farmy fotowoltaicznej. Dlaczego? Panele ogrodzeniowe są łatwe w montażu i solidne. Można także wyposażyć je w dodatkowe elementy zabezpieczające. Co więcej, estetycznie się prezentują.

Ogrodzenia panelowe są jednak jednymi z najdroższych rozwiązań. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak założyć farmę fotowoltaiczną i myślisz nad całościowym kosztem inwestycji, to nie powinieneś pomijać kwestii zabezpieczenia terenu oraz wydatków z tym związanych.