Skip links

Co zawierają koszty utrzymania farmy fotowoltaicznej?

Zastanawiasz się, czy koszty utrzymania farmy fotowoltaicznej są duże i co dokładnie wchodzi w ich skład? Są one związane m.in. z budową, eksploatacją i konserwacją. Sprawdź, ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej oraz odkryj, jak wyglądają bieżące wydatki i co dokładnie ma na nie wpływ. Dzięki temu przekonasz się, czy farma słoneczna to dobra decyzja i możliwe jest uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Farma fotowoltaiczna – co zawierają bieżące koszty utrzymania

Bieżące koszty utrzymania farmy fotowoltaicznej związane są głównie z czynnościami niezbędnymi do prawidłowej pracy całej instalacji. Należą do nich:

  • regularne przeglądy techniczne pozwalające szybko usunąć ewentualne usterki,
  • monitorowanie prawidłowej pracy poszczególnych elementów,
  • mycie farm fotowoltaicznych pozwalające pozbyć się zabrudzeń wpływających na pracę paneli i ich wydajność,
  • koszenie farm fotowoltaicznych zapobiegające wzrostowi roślinności, która utrudniałaby przegląd paneli i zakłócała produkcję energii elektrycznej.

Bieżące koszty utrzymania to tylko jeden z aspektów, jakie musisz uwzględnić, chcąc inwestować w energię OZE. Podstawą jest wzięcie pod uwagę wydatków na budowę farmy fotowoltaicznej. Wówczas będziesz w stanie określić, czy jest to opłacalna inwestycja.

Budowa farmy fotowoltaicznej: elementy kosztów na tym etapie

Budowa farmy fotowoltaicznej pozwalająca produkować energię elektryczną wiąże się z różnorodnymi kosztami. Absolutną podstawą w tym przypadku jest koszt zakupu działki, na której ma stanąć elektrownia słoneczna. Konieczny jest wybór właściwego miejsca. Od zagospodarowania terenu będzie zależało, czy możliwe będzie postawienie farmy fotowoltaicznej. To jednak nie wszystko. Proces inwestycyjny wiąże się m.in. z kosztami przeznaczonymi na:

  • przygotowanie terenu – doprowadzenie do odpowiednich warunków zabudowy tj. wyrównanie przestrzeni czy zadbanie o to, aby do działki prowadziły drogi dojazdowe;
  • wykonanie projektu budowlanego i projektu przyłącza – farma solarna musi spełniać konkretne wymagania, konieczne jest także uzyskania pozwolenia na budowę, aby możliwa była produkcja energii elektrycznej;
  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych – dzięki nim pozyskiwana będzie energia słoneczna,
  • dodatkowe wyposażenie należące do infrastruktury wsparcia np. stelaże dla paneli fotowoltaicznych, mocowania czy systemy sprawiające, że moduły fotowoltaiczne będą podążały za słońcem;
  • technologie zarządzania energią – systemy monitorujące pracę farmy fotowoltaicznej i jej wydajność, a także rejestrujące ewentualne awarie.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej może zostać częściowo sfinansowany z regionalnych programów operacyjnych lub środków unijnych. Wówczas opłacalność inwestycji może być większa. Należy jednak liczyć się z tym, że podczas produkcji energii elektrycznej mogą wystąpić dodatkowe czynniki wpływające na koszty utrzymania farmy.

Jakie czynniki wpływają na koszt utrzymania farmy fotowoltaicznej?

Na koszty utrzymania farmy fotowoltaicznej wpływają różnorodne czynniki. Należą do nich m.in.:

  • lokalizacja i uwarunkowania terenowe – brak wysokich drzew czy innych budynków w pobliżu,
  • warunki klimatyczne – im więcej słonecznych dni, tym większa szansa uzyskania zwrotu z inwestycji,
  • utrzymanie paneli fotowoltaicznych w czystości i zadbanie o otaczający je obszar,
  • finansowanie systemów zabezpieczających farmy fotowoltaiczne przed kradzieżami czy skutkami czynników pogodowych,
  • optymalne zarządzanie pozyskaną energią elektryczną.

Planujesz zostać producentem energii elektrycznej i zarabiać na odnawialnych źródłach energii? Zanim zdecydujesz się na inwestycję, sprawdź koszt farm fotowoltaicznych oraz ich utrzymania. Dzięki temu unikniesz zaskoczenia nieprzewidzianymi wydatkami.