Skip links

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć? Tajniki pielęgnacji farm fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wymagają mycia, gdyż w ten sposób można skutecznie usunąć z nich zanieczyszczenia. Należy to robić systematycznie, aby zapewnić sprawne działanie modułów. Dowiedz się, czy można je myć samodzielnie oraz ile kosztuje taka usługa wykonana przez profesjonalistów.

Dlaczego mycie paneli fotowoltaicznych jest istotne?

Mycie paneli jest bardzo istotne. Regularne działania w tym zakresie przekładają się na następujące korzyści.

  • Poprawa wydajności — zanieczyszczenia pokrywające powierzchnię paneli znacząco utrudniają dostęp promieni słonecznych. Ich usunięcie zwiększa efektywność instalacji.
  • Przedłużenie żywotności — zadbane panele są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są w stanie posłużyć zdecydowanie dłużej.
  • Łatwiejszy dostęp do modułów — czysta powierzchnia umożliwia dostrzeżenie ewentualnych drobnych uszkodzeń oraz ich skuteczne wyeliminowanie.

Zadbana farma fotowoltaiczna będzie generowała więcej energii w porównaniu z zaniedbaną i zanieczyszczoną instalacją. Umożliwi to szybszy zwrot inwestycji. Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych może generować koszty, dlatego należy podejmować działania pozwalające tego uniknąć.

Musisz pamiętać także o tym, że niekiedy systematyczne mycie paneli słonecznych jest wymagane przez producentów w celu zachowania gwarancji. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, aby czyszczenie modułów przebiegło zgodnie z oczekiwaniami.

Mycie paneli fotowoltaicznych — wszystko, co musisz wiedzieć

Mycie paneli fotowoltaicznych musi odbywać się z uwzględnieniem następujących zasad:

  • stosowanie maszyn przeznaczonych do czyszczenia ich powierzchni — musi to być wysokiej jakości sprzęt, który jest skuteczny oraz bezpieczny dla paneli,
  • stosowanie wysokiej jakości środków myjących — należy stosować wodę demineralizowaną, która jest zmiękczona oraz odpowiednich produktów myjących nierysujących powierzchni modułów,
  • mycie fotowoltaiki z odpowiednią częstotliwością — powinno być ono przeprowadzane co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie oraz bezpiecznie, skorzystaj z naszej oferty. W Agro-Rydz stosujemy wyłącznie nowoczesny sprzęt oraz skuteczne środki. Zapewniamy efektywne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, kiedy należy je umyć, aby pracowały wydajnie.

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zaleca się myć przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Można to jednak wykonywać zdecydowanie częściej wtedy, gdy są one mocno zanieczyszczone. Dotyczy to przede wszystkim instalacji narażonych na różnego rodzaju zabrudzenia, np. liśćmi czy kurzem. Przekonaj się, czy samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie.

Czy powinno się samodzielnie myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów. Przede wszystkim decydując się na taką opcję, nie musisz ponosić kosztów związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu. Weź pod uwagę fakt, że wysokiej jakości maszyny są drogie.

Korzystanie z usług profesjonalnej firmy to także bezpieczeństwo i pewność poprawnego wykonania usługi. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musisz obawiać się, że instalacja zostanie uszkodzona. Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko doświadczenia oraz odpowiedniego wyposażenia, ale także czasu. Zlecając to zadanie zewnętrznej firmie, możesz poświęcić go na coś zupełnie innego. Sprawdź, jaki jest koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Koszt mycia paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od wielkości całej farmy. Średnie rynkowe stawki w Polsce w przeliczeniu na m2 wahają się w granicach 10-20 zł.

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie kalkulację z dokładnymi kosztami czyszczenia powierzchni modułów. Zadbamy o to, aby Twoje panele fotowoltaiczne były zawsze czyste i wydajne.